CİHAN AĞIR NAKLİYAT

Hemen Ara

Demiryolu Taşımacılığı

Demiryolu Taşımacılığı

Demiryolu taşımacılığı, insan veya yük taşımacılığında lokomotiflerin ve vagonların görev aldığı taşımacılık türüdür. Metal raylar üzerinde ilerleyen vagonlar taşımacılık işlemini gerçekleştirir. Özellikle uzun mesafeler için ideal olan bu yöntem, demir yolu altyapısının bulunduğu bölgelerde rahatlıkla kullanılabilir.

 

Demiryolu taşımacılığını tam vagon yükü, konteyner taşımacılığı, grupaj taşımacılığı olarak üç grupta incelemek mümkündür.

  • Konteyner Taşımacılığı

Bu taşımacılık işlemi vagonlarla değil de açık platformlara yerleştirilen konteynerler vasıtasıyla gerçekleştirilir. Deniz yolu ve kara yolu ile taşımayı da mümkün kılan konteyner taşımacılığı, intermodal taşımacılık olarak da bilinir.

  • Tam Vagon Taşımacılığı

Geleneksel taşımacılık türlerinden olan tam vagon taşımacılığında yük dökme olarak tankerler veya tanklar içerisinde taşınır. Çoğunlukla tahıl, çelik, sıvılar, yakıtlar, kimyasal ürünler gibi dökme malzemelerin taşınmasında tercih edilir. Kamyona kıyasla yaklaşık iki kat daha fazla yük taşınmaktadır.

  • Grupaj Taşımacılığı

Grupaj taşımacılığı küçük hacimli yüklerin taşınmasında tercih edilir. Küçük yükler demir yolu terminalleri arasında topluca taşınır. Grupaj taşımacılığı havayolu taşımacılığına nazaran daha uygun maliyetli ve denizyolu taşımacılığına göre daha hızlıdır.